> > >   FRÝDEK-MÍSTEK EXTRA   -   názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Sdílená kola ve Frýdku-Místku

vloženo: 04.03.2019           komentářů: 0

Rada města Frýdku-Místku na svém zasedání 26. února rozhodla o zadání veřejné zakázky na zajištění provozu sdílených kol ve Frýdku-Místku pro letošní rok. A barva se na rozdíl od sousední Ostravy měnit nebude. Kola zůstanou růžová, tedy ta od společnosti REKOLA Bikesharing, která je největším poskytovatelem bikesharingu v České republice. Některé změny, příznivé pro uživatele, přesto nastanou.

Radnice si totiž v zadávacích podmínkách vymínila, že 80 jízdních kol s GPS bude vybaveno třístupňovou přehazovačkou. „To, aby se nám nehromadila jenom v Místku, protože nikomu se nebude chtít do Frýdku do kopce. I když – loni se tyto obavy nepotvrdily,“ s nadsázkou komentoval podmínku Karel Deutscher, náměstek primátora, který má na starosti dopravu ve městě. Další dobrou zprávou pro budoucí klienty je to, že prvních 15 minut provozu budou mít zdarma, za následujících 45 minut pak zaplatí maximálně 25 korun. „Určitě se díky tomu navýší počet výpůjček, ale i tak jsme rozhodli o variantě platby poskytovateli městem právě na základě každé jednotlivé výpůjčky a nešli jsme cestou měsíčního paušálu, protože ten by byl ekonomicky výhodnější až někde u 7300 výpůjček za měsíc. V loňském zkušebním provozu jsme se ovšem pohybovali okolo 2000, a i když čekáme navýšení tím, že vzroste všeobecná známost této alternativní dopravy a lákat bude i bezplatná čtvrthodina, nepředpokládáme nárůst až tak výrazný. Ale uvidíme, budeme vytíženost sledovat, protože budeme mít k dispozici příslušná data o využití, z nichž mohou vzejít další doporučení a postupy tak, aby bikesharing ve Frýdku-Místku co nejlépe fungoval,“ shrnul náměstek primátora Radovan Hořínek.

Primárně se systém ve městě oproti loňsku nezmění. Po městě budou rozmístěna zaparkovaná kola, většinou ve stojanech. Zájemce o vypůjčení se zaregistruje přes mobilní aplikaci. Pomocí mapy v ní zjistí, kde je nejbližší kolo. Z jeho rámu pak opíše číslo a dostane kód k odemknutí kola. Po vrácení kola na předepsané místo zaplatí výpůjčku platební kartou. Půjčit a vrátit kolo je možné i přes SMS a lze jej dopředu i rezervovat.

„V minulém volebním období, kdy jsme v posledním roce začali bikesharing zkoušet, bylo v provozu šedesát kol bez přehazovačky. Vyzkoušelo si je 2792 lidí, kteří provedli celkem 5934 výpůjček. Aktivních, kteří jeli aspoň jednou týdně, bylo zhruba devadesát. Průměrně byla kola vypůjčena na 22 minut a ujela 1,3 kilometru. Nejvíce se půjčovala v pátky a soboty, v nejlepších dnech šplhaly výpůjčky ke dvěma stovkám, přičemž nejvytíženějšími lokalitami byla obě náměstí, nádraží, oblast Anenské či OC Frýda,“ nabízí statistiku za loňský rok primátor Michal Pobucký.

autor: MM F-M, Petr Pavelka

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  F-M 112

08.03.2019

Nadýchal přes dvě a půl promile
V pátek 8. března 2019 přistihli policisté z obvodního oddělení ve Frýdku-Místku silně opilého řidiče. Krátce před dvaadvacátou hodinou zastavili na ulici Pionýrů ve Frýdku-Místku osobní automobil značky Škoda Fabia, který řídil čtyřiatřicetiletý muž. Policisté ho během kontroly vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, při které postupně nadýchal hodnoty přesahující dvě a půl promile alkoholu v krvi. Policisté řidiče na místě zadrželi a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

04.03.2019

S lupem utekl jen pár metrů
Policisté z obvodního oddělení Frýdku-Místku v současné době prověřují okolnosti ke krádeži mobilního telefonu. Tento měl být odcizen devětatřicetiletému muži, který v neděli kolem půl sedmé ráno seděl na lavičce na vlakovém nádraží ve Frýdku-Místku. Při čekání na svůj vlak muž usnul, čehož měl využít dvaadvacetiletý mladík, který si na lavičku přisedl. Následně měl z kapsy bundy vyndat poškozenému mobilní telefon a s tímto poté utéct. Muž se však probudil a za pachatelem se rozeběhl, aby mu vrátil odcizený mobilní telefon. Po chvilce ho dostihl. Svého telefonu se nevzdal jen tak, proto se o něj začali přetahovat až do doby, než se na místo dostavili muži zákona, kteří už pachatele na místě zadrželi.

03.03.2019

Měl řídit podnapilý
Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelý 40letý muž z Břeclavska. Včera v dopoledních hodinách řídil ve Frýdku-Místku osobní motorové vozidlo. Policisté, kteří automobil zastavili, při kontrole zjistili, že muž usedl za volant pod vlivem alkoholických nápojů – přístroj vykázal hodnotu blížící se 2,5 promile alkoholu v dechu. Policisté vedou ve věci zkrácené přípravné řízení.

30.01.2019

Trojice pachatelů nepohrdla
Na konci měsíce ledna 2019 bylo ve služebním obvodu Hnojník provedeno bezpečnostní opatření, které bylo zaměřeno na kontrolu a pohyb osob v daném teritoriu, a to z důvodu zvýšeného počtu nápadu trestné činnosti majetkového charakteru. K většině případů docházelo v noční době. Jednalo se jak o krádeže okolo domů, tak o vloupání do rodinných domů. Při jednom z vloupání byli podezřelí zadrženi. Pachatelé ze zahrad měli zcizovat volně odložené věci, jako jsou například staré kovové předměty, propanbutanové lahve či volně odložené disky s pneumatikami. Do této akce byli přizváni také policisté ze speciální pořádkové jednotky. Jejich činností byl monitoring a pohyb osob v okolí kriminogenních míst v jednotlivých obcích služebního obvodu Hnojník. Již první noc bezpečnostního opatření policisté ze speciální pořádkové jednotky zkontrolovali osádku osobního vozidla značky Fiat, ve kterém se nacházely tři osoby, žena ve věku dvaceti let a muži ve věku čtyřiadvaceti a pětadvaceti let. Následně byla provedena i kontrola vozidla, kde se v zavazadlovém prostoru nacházela mimo jiné i televize, DVD přehrávač či motorová pila. Mužům zákona se po krátké době podařilo od těchto osob zjistit, že před několika minutami se vloupali do rodinného domu v obci Střítěž. Na místo činu se dostavil i majitel domu, který následným ohledáním zjistil, že pachatelé měli odcizit kromě televize, DVD přehrávače a motorové pily i deodorant, ponožky, svíčky, zapalovač a spousty jiných osobních věcí.

26.09.2018

Vloupání do kolárny
Frýdeckomístečtí policisté prověřují krádež pánského jízdního kola, ke kterému mělo dojít z pondělí na úterý tohoto týdne v jednom z domu na ulici J. Skupy ve Frýdku-Místku. Do domu neznámý pachatel měl vniknout přes plastové okno sklepních prostor, které se mu podařilo vypáčit. Poté, co se pachatel dostal do kolárny, z této odcizil červeno-bílo-černé kolo. Poškozené 44leté ženě tak svým jednáním způsobil škodu větší jak pět tisíc korun.